تبلیغات
كانون هواداران آلمان و بایر مونیخ - بوندس لیگا

بوندس لیگا

شنبه 2 مرداد 1389 03:51 ق.ظ

نویسنده : mohammad jamali

بوندس لیگا


لوگوی راقابتهای بوندس لیگابوندسلیگا (Bundesliga) در واژه به معنی "لیگ فدرال" یا "لیگ اتحادیه" است. لیگ فدرال یا اتحادیه در آلمان به لیگی گفته
می‌شود که در ورزشی خاص (مانند فوتبال) در سطح ملی-سراسری (فدرال) برگزار شود و در آخر یک قهرمان ملی معرفی گردد.
بخاطر اینکه سیستم دولت آلمان، دولتی فدرال است و فعالیت‌های اجتماعی عمومی تحت اداره اتحادیه ها انجام می‌شوند، نام لیگ‌های ورزشی ملی آن، بنام لیگ فدرال شناخته می‌شوند. این موضوع در کشور اتریش نیز به همین شکل است. چرا که آنجا هم دولتی فدرال حاکم است و هم زبان رسمی اتریش نیز آلمانی می‌باشد. در کشور آلمان، هر ورزش یک لیگ سراسری ملی یا همان بوندسلیگا دارد.
تمامی مسابقات بوندسلیگا در تمامی ورزش‌ها، به صورت حرفه‌ای و در سطح استانداردهای ملی برگزار می‌شوند. از نظر دسته‌بندی سطح تیمی، معمولا" رقابت‌های بوندسلیگا به دسته یک و دسته دو تقسیم می‌شوند. در فوتبال، بوندسلیگای یک (1. Bundesliga) در بالاترین سطح است. قهرمان بوندسلیگای یک، قهرمان کشور آلمان (Deutscher Meister) محسوب می‌شود. بعد از بوندسلیگای 1، بوندسلیگای دو (2. Bundesliga) قرار دارد.
تیم قهرمان بوندسلیگای یک، به ‌همراه تیم دوم آن به طور مستقیم به لیگ قهرمانان اروپا (UEFA Champions League) راه پیدا می کنند، در حالیکه تیم سوم و یا به همراه تیم چهارم (بسته به تصمیم UEFA) باید برای شرکت در این لیگ به دور Playoff بروند.
در بوندسلیگا، 18 تیم فوتبال سطح اول آلمان بمدت یکسال باهم به رقابت می‌پردازند.

تاریخچه بوندسلیگای فوتبال

اتحایه فوتبال آلمان (Deutscher Fussball-Bund) که بنام مخفف DFB شناخته می شود، در بیست و هشتم جولای 1962 تصمیم بر این گرفت که بازی‌های سراسری فوتبال آلمان را تحت لیگی با عنوان Bundesliga برگزار کند. بدین ترتیب، تاسیس این لیگ معتبر را می توان 28 جولای 62 بشمار برد. اولین فصل بوندسلیگا فصل 1963 و 1964 بازی شد.
قبل از تاسیس بوندسلیگا، در سال 1932 فلیکس لینمان (Felix Linnemann) رییس سابق اتحادیه فوتبال آلمان (DFB) لیگ حرفه‌ای (Profiliga) فوتبال آلمان را تحت نام "لیگ شاهنشاهی" یا "لیگ سلطنتی" (Reichliga) تاسیس کرد. در این لیگ فقط بهترین باشگاه‌های فوتبال آلمان می‌توانستند بازی کنند. اما این لیگ مورد قبول برخی از باشگاه‌های محلی نبود چرا که با شرایط موجود، این باشگاه ها نمی‌توانستند در آن شرکت کنند.
تا اینکه در در تابستان 1962 - بعد از اینکه تیم ملی آلمان در یک چهارم پایانی جام جهانی شیلی حذف شد، هرمن نویبرگر (Hermann Neuberger) که بعدا رییس اتحادیه فوتبال آلمان شد، پیشنهادی برای بازسازی و ایجاد ساختاری جدید برای فوتبال و لیگ آلمان کرد. در 28 جولای همان سال، DFB در شهر دورتمند (Dortmund) تشکیل جلسه داد و تصمیم بر آن گرفت که فصل 1963 و 64 را تحت سیستم لیگ حرفه ای بوندسلیگا به اجرا در آورد.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -